Menu
School Logo

Loxley C of E Community Primary School

Where individuals flourish

Clubs

What clubs do we offer?

We offer lots of fun lunchtime and after school clubs.  These are run by both staff and external providers.  Clubs run by staff are usually FREE to attend, whereas those run by external providers may incur a charge to parents. Our programme for clubs changes every half-term, though some popular clubs may run all year.

 

2019 - 2020 Spring Term 2nd half Clubs

Club

Day/Time

Staff Member

Children

Blue Peter Badge

Monday

(12:30 – 1pm)

Mrs Sarah Chandler

Age 6+

Audio Books

Monday

(3:15 – 4:15pm)

Mrs Jen Ballantine

All

Construction (including LEGO)

Tuesday

(12:30 – 1pm)

Mrs Emma Edgar

All

Blue Peter Badge

Wednesday

(12:30 – 1pm)

Mrs Sarah Chandler

Age 6+

Phonics

Thursday

(3:15 – 4:15pm)

Miss Jenna Dickens

KS1

 

Art/Drawing

 

Thursday

(3:15 – 4:15pm)

Mrs Anne Thackway

KS2

 

2019 - 2020 Spring Term 1st half Clubs

Club

Day/Time

Staff Member

Children

Blue Peter Badge

Monday

(12:30 – 1pm)

Mrs Sarah Chandler

Age 6+

Board Games

Monday

(3:15 – 4:15pm)

Mrs Jen Ballantine

All

Construction (including LEGO)

Tuesday

(12:30 – 1pm)

Mrs Emma Edgar

All

Choir

Tuesday

(3:15 – 4:15pm)

Mrs Emma Barrick

All

 

Blue Peter Badge

Wednesday

(12:30 – 1pm)

Mrs Sarah Chandler

Age 6+

Recorders

Thursday

(12:30 – 1pm)

Mrs Sarah Kemp

KS2

Phonics

Thursday

(3:15 – 4:15pm)

Miss Jenna Dickens

KS1

 

Table Tennis

 

Thursday

(3:15 – 4:15pm)

Mrs Anne Thackway

KS2

 

2019 - 2020 Autumn Term Clubs

Club

Day/Time

Staff Member

Children

Golden Mile

Monday

(12:30 – 1pm)

Mrs Emma Barrick

All

Choir

(Autumn 2 only)

Monday

(3:15 – 4:15pm)

Mrs Emma Barrick

All

Construction (including LEGO)

Tuesday

(12:30 – 1pm)

Mrs Emma Edgar

All

Crazy Chemistry (Autumn 1)

NASA

(Autumn 2)

Tuesday

(3:15 – 4:15pm)

MAD Science

All

(cost attached)

Golden Mile

Wednesday

(12:30 – 1pm)

Mrs Emma Barrick

All

Recorders

Thursday

(12:30 – 1pm)

Mrs Sarah Kemp

KS2

Table Tennis

Thursday

(3:15 – 4:15pm)

Mrs Anne Thackway

KS2

 

Skipping

(Autumn 1 only)

Friday

(3:15 – 4:15pm)

Jump Rope UK

Mrs Barrick

All

 

2018 - 2019 Summer Term Clubs

Club

Day/Time

Staff Member/s

Children

Choir

Monday

(12:30 – 1pm)

Mrs Rachel Beacham

All

Recorders

Monday

(3:15 – 4:15pm)

Mrs Anne Dobedoe

KS2 (Y3 – Y6)

Golden Mile

 

Tuesday

(12:30 – 1pm)

Mrs Emma Barrick

Mrs Sarah Chandler

All

Film

Tuesday

(3:15 – 4:15pm)

Mrs Emma Edgar

All

Tennis

Tuesday

(3:15 – 4:15pm)

Mrs Anne Thackway

Class 2

Golden Mile

 

Wednesday

(12:30 – 1pm)

Mrs Emma Barrick

Mrs Sarah Chandler

All

Skipping

Thursday

(3:15 – 4:15pm)

Jump Rope UK

Miss Jo Wish

All

Top